Lokalizacja:Polska
WoGa Nosework Artykuły Dlaczego warto uczyć oznaczenia w nosework?

Dlaczego warto uczyć oznaczenia w nosework?

dlaczego warto uczyć oznaczenia w nosework

Oznaczenie to jeden z ważniejszych elementów nosework. Pisałyśmy już o nim tutaj: https://woganosework.pl/2020/01/03/oznaczanie-pasywne-w-nosework/. Ale dlaczego tak naprawdę warto uczyć oznaczenia w nosework?

Oznaczenie  to charakterystyczne zachowanie, jakim pies komunikuje  przewodnikowi odnalezienie źródła zapachu. https://youtu.be/ua8q6glnGMw 

Oznaczenie to również element, który często przysparza problemów zespołom. Dlatego należy poświęcić mu czas na naukę i utrwalenie.  https://www.youtube.com/watch?v=Rb6Jpb5O9qk

Kiedy zacząć naukę oznaczenia?

Na początku należy wyjaśnić, że żaden pies nie ma w swoim repertuarze zachowań, naturalnego oznaczania próbki zapachowej. Każdy sposób jest wyuczony. Target nosem, drapanie łapą czy siad muszą zostać wzmocnione w procesie warunkowania instrumentalnego, aby się powtarzały. To, w jaki sposób pies będzie się zachowywał przy próbce zależy od tego, co zostanie wzmocnione.

Nosework wywodzi się ze szkolenia psów służbowych. Czy wyobrażacie sobie psa poszukującego ładunków wybuchowych, który je demoluje, rozwala łapami lub zębami ? Czy wyobrażacie sobie psa szukającego narkotyków i po znalezieniu zjadającego je?

Jeśli tak by robiły to narażałyby nie tylko siebie ale również ludzi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia.

Skoro nosework ludzie wzorowali na pracy psów służbowych to wyobraźmy sobie, że nasza próbka, cynamonowa, pomarańczowa, eukaliptusowa czy o innym zapachu, jest materiałem wybuchowym. Jej uszkodzenie grozi śmiercią lub kalectwem 😉. 

Dlaczego należy uczyć oznaczenia?

  1. Nosework jest okazją do wypracowania i nauczenia różnych  sygnałów w komunikacji ludzko-psiej, w tym również sygnału odnalezienia próbki. 
  2.  Uważam, że  jesteśmy nie fair wobec psa nie dając mu jasnej informacji, jakie zachowanie przyniesie mu korzyść. Czego od niego oczekujemy.  Co się dzieje, gdy przewodnik nie reaguje na sygnały psa, być może, na początku, bardzo subtelne? Pies próbuje różnych wcześniej wyuczonych  zachowań, które były skuteczne lub takich, które sprawiają mu przyjemność albo ulgę i rozładowanie stresu/napięcia np. rozszarpywanie. W wyniku doświadczenia na treningach uczy się, kiedy przewodnik reaguje i nie musi to być podanie smaczka, aby zachowanie zostało wzmocnione.  W takich sytuacjach denerwuje się przewodnik, co oczywiście przekłada się na pracę i emocje psa. Tak oto można doprowadzić do tego, że nosework przestanie być przyjemnością dla całego zespołu.
  3. Choć nosework jest tylko zabawą to uważam, że należy psy uczyć od początku prawidłowych zachowań, których oczekujemy, by cały zespół miał przyjemność z treningu i kończył go sukcesem. Jak wiemy, wszyscy bezpieczniej czujemy się znając schemat. Pies również. Pies nie musi “kombinować”, jak zachować się po znalezieniu próbki. Po kilku dobrych treningach nauki oznaczenia, pies ma pewność co ma robić.  Dobrze wypracowane oznaczenie jest również jasnym komunikatem dla przewodnika, któremu odpada dodatkowy stres, czy rozpozna TEN moment, czy zrozumie psa. Odpada również problem niszczenia próbki i miejsca ukrycia co jest ważne, szczególnie podczas zawodów czy testów ORT WoGa..

Bądźmy fair wobec psa i bawmy się dobrze razem z nim. 

Bo Psy Lubią Nosework.

Zespół WoGa Nosework

Related Posts